Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
M48Z58Y-70MH1F
Description
NVSRAM (Non-Volatile SRAM) Memory IC 64Kbit Parallel 70 ns 28-SOH
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
Attributes
| TYPE | DESCRIPTION |
|---|---|
| Series | - |
| Technology | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | NVSRAM |
| Memory Size | 64Kbit |
| Memory Organization | 8K x 8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | |
| Write Cycle Time - Word, Page | 70ns |
| Access Time | 70 ns |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | M48Z58 |
