Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
IS43DR16640C-3DBLI
Description
SDRAM - DDR2 Memory IC 1Gbit Parallel 333 MHz 450 ps 84-TWBGA (8x12.5)
Manufacturer
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Datasheet
Attributes
| TYPE | DESCRIPTION |
|---|---|
| Series | - |
| Technology | SDRAM - DDR2 |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | DRAM |
| Memory Size | 1Gbit |
| Memory Organization | 64M x 16 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 333 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ns |
| Access Time | 450 ps |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 1.9V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | IS43DR16640 |
